Èlan Predsjedni¹tva Bosne i Hercegovine Sulejman Tihiæ nedavno je predlo¾io da na¹a zemlja po¹alje svoje vojnike u - Afganistan!Ideju je, kako saznaje "Dnevni avaz", Tihiæ iznio tijekom nedavnog susreta s podtajnikom State departmenta za politièka pitanja Nicholasom Burnsom. Razgovarajuæi s njim u studenom tijekom pregovora o promjeni Ustava BiH, koji su odr¾ani u Washingtonu, Tihiæ je kazao da bi BiH mogla pomoæi saveznicima i u Afganistanu slanjem svojih vojnika.
Potvrdu ili demanti te informacije od samog Tihiæa "Avaz" nije mogao dobiti. No, list saznaje da se o slanju trupa u ovu daleku azijsku zemlju veæ razgovaralo u obrambenim strukturama BiH. Neki su veæ pozdravili i podr¾ali Tihiæevu ideju, dok su drugi rekli da je za njenu realizaciju "jo¹ rano".
- Iskustva zemalja poput BiH pokazuju da nije dobro da se rasplinemo u previ¹e mirovnih misija. Na¹i policajci i vojnici su u Iraku, Liberiji, Kongu... Jo¹ jedna misija bila bi previ¹e za veæ optereæenu administraciju koja logisticira postojeæe anga¾mane u svijetu - ka¾e visoki du¾nosnik Ministarstva obrane BiH koji je za "Avaz" govorio pod uvjetom anonimnosti. On se ne protivi, generalno, ideji slanja trupa i u Afganistan, ali istièe da jo¹ nije vrijeme za to.
- I u Afganistanu su najpotrebnije tzv. ¾andarmerijske jedinice, a mi takve trupe nemamo - ka¾e on.
BiH je dobila ponudu da sa svojim èasnicima i doèasnicima sudjeluje u kontingentu brigade jugoistoène Europe (SEEBRIG) koja bi uskoro trebala poslati 200 ljudi u zapovjedne strukture ISAF-a, Mirovne misije NATO-a u Afganistanu. Ni na tu ponudu precizan odgovor jo¹ nije pripremljen. No, ona pokazuje da meðunarodna zajednica sve ozbiljnije raèuna na vojne potencijale BiH. U ISAF-u je zastupljeno 36 dr¾ava, meðu kojima, naprimjer, i Hrvatska. Svojevremeno je i Srbija bila spremna poslati svoje ¾andare u Afganistan, ali se u tome, izgleda, nije odmaklo dalje od ideje i prièe u medijima.
Ako BiH po¹alje svoje vojnike u Afganistan, to bi moglo jo¹ vi¹e pribli¾iti na¹u zemlju NATO-u, ali i Amerikancima. Tihiæeva ideja, stoga, ima vi¹e simbolièko-politièki nego vojno-taktièki znaèaj. U Afganistanu ¾ivi sve brojnija bh. zajednica. Bh dr¾avljani anga¾irani su kao iskusni struènjaci u brojnim meðunarodnim organizacijama, od Ujedinjenih naroda i OSCE-a do humanitarnih organizacija pojedinih dr¾ava ili udru¾enja. Vjeruje se da u Kabulu te 31 provinciji Afganistana radi vi¹e stotina Bosanaca i Hercegovaca. Oni se èesto dru¾e i prireðuju fe¹te s prijateljima iz zemalja iz regiona, a u toj populaciji posebno su brojni Turci te Hrvati i Srbijanci, pi¹e list. Komentari su dozvoljeni samo registrovanim korisnicima. Budite ljubazni pa se prijavite (Logirajte) ili ako niste registrovani, molimo da to uradite. |