Sanjanin Abdurahman Musiæ (79) svjedok je ratnih zbivanja u Sanskom Mostu. On je tokom okupacije Sanskog Mosta 1991-1995. godine klanjao d¾enaze i opremio 207 Bošnjaka, koji su ubijeni ili umrli u tom periodu. Kako su bile uništene sve sanske d¾amije, a imami ubijeni ili protjerani, Musiæ, bivši imam, koji nije napuštao svoj grad, prihvatio sevelike i èasne, ali istovremeno i nezahvalne obaveze.
- Prvu d¾enazu klanjao sam Muhamedu Æehajiæu Mandi 25. decembra 1992. godine , a posljednju had¾inici Mini Mašiæ, koja je umrla 4/5. oktobra 1995. godine. Za ovu d¾enazu u Šehovcima dobili smo samo sat vremena, jer je Sanski Most praktièno bio pred osloboðenjem - sjeæa se Musiæ koji je uredno zabilje¾io sve rahmetlije sa datumom ukopa i prvog tevhida koji im je uèio. Musiæ se sjeæa i neobiènog dogaðaja 4. januara 1993. godine kada su pred njegovu kuæu došli pripadnici vojske SAO Krajina. Bošnjak iz Kijeva kod Sanskog Mosta, pripadnik Vojske SAO Krajina iz Petrinje, došao je do Musiæa da njegovom ocu Mustafi Kadriæu, koji je umro u Kijevu, klanja d¾enazu. Musiæ je tada tra¾io odobrenje Kriznog štaba Sanskog Mosta i dobio ga. - D¾enaze su klanjane u avlijama rahmetlija, nismo smjeli iæi u povorkama ulicama prema mezarlucima, a na svim d¾enazama bila je srpska policija. Nismo imali dovoljno materijala za d¾enaze, dva puta dobili smo pošiljke æefina iz banjaluèkog "Merhameta", a koristili smo kuænu posteljinu - ka¾e Musiæ, koji je o svom radu redovito informirao tadašnjeg banjaluèkog muftiju Ibrahima ef. Haliloviæa. Bio i u Jasenovcu Iako je svojim zalaganjem odradio izuzetno plemenit posao, do danas ga se niko nije sjetio, ni Med¾lis IZ Sanski Most, ni opæinska administracija. Abdurahman Musiæ radio je kao imam u d¾ematima Kamengrad, Hrustovo i Šehovci do 1951. godine, a nakon toga bio je opæinski slu¾benik do penzioniranja 1986. godine. Završio je Medresu u Banjoj Luci, bio je u partizanima, èak i nekoliko dana u koncentracionom logoru Jasenovac.
Prefarbavao krstove na sanducima Musiæ je tokom rata ukopao i 24 Bošnjaka-civila, koji su ubijeni u gradu ili na prinudnom radu na linijama fronta. Prva takva d¾enaza bila je Braci Aganoviæu iz Kijeva 8. aprila 1993. godine. Aganoviæ je dan ranije ubijen u kuæi, a majka mu je ranjena. Latifu Mehiæu, takoðer iz Kijeva, koji je ubijen na radnoj obavezi, Musiæ je klanjao d¾enazu 13. septembra 1995. godine. Bošnjaci ubijeni na radnim obavezama dovo¾eni su u sanducima sa pravoslavnim krstom na poklopcu. Musiæ je prefarbavao krstove jer nije mogao ispravno obaviti islamski obred.
|
Napisa(la)o Bosnjak Datum 2007-04-09 09:30:38 Zaboravio sam dodati da ima jedan veliki broj Bosnjaka kojima Abdurahman nije klanjao dzennazu niti ih otpremio jer su te ubijene Bosnjake, cetnici i cigani zakopavali u masovne grobnice... Upravo zbog toga su cetnici pobili mnoge cigane tokom oslobodanja Sanskog Mosta jer su ovi bili svjedoci ubijanja... | Napisa(la)o Bosnjak Datum 2007-04-09 09:16:54 To sve sto pise je istina... Rahmetli Muhamed Cehajic "Mando" je bio moj tetak (neka mu dragih Allah dz.s. podari sve najbolje) a Abdurahman Music mi je rodak. Moj babo i Abdurahman su zajedno otpremili rahmetli "Mandu" i isli na mezarluke kada se nije ni smjelo ici. Odlazak na mezarluke je bio veliki rizik jer su se ljudi bojali da se nece zivi vratiti. |
Komentari su dozvoljeni samo registrovanim korisnicima. Budite ljubazni pa se prijavite (Logirajte) ili ako niste registrovani, molimo da to uradite. |